CER SI PAMANT ROMANESC

Cuvant despre noi, romanii

CINE ERAU VENETICII CARE AU CONDUS BASARABIA COTROPITĂ DE HAITELE SOVIETICE

Liderii comuniștilor moldoveni (1940-1991)

Înfiinţată pe 2 august 1940, Republica Sovietică Socialistă Moldovenească (RSSM) a fost parte componentă a Uniunii Sovietice în perioada anilor 1940 – 1941 şi 1945-1991.

Partidul Comunist din RSSM (PCM) era cel care dicta totul in „republica”, el fiind condus la randul sau  de Partidul Comunist din Uniunea Sovietică.

 Pe parcursul activității sale, Partidul Comunist din RSS Moldovenească a avut 10 prim-secretari, marea majoritate a lor fiind nemoldoveni de origine ucraineană, rusă și din regiunea transnistreană.

Lista Primilor Secretari ai Partidului Comunist din RSS Moldoveneasca (1940 – 1991).

  • P.G. Borodin  (1941 – 1942) originar din RSS Ucrainiană
  • Nikita L. Salogor  (1942 – 1946) originar din RSS Ucrainiană
  • Nikita G. Koval  (1946 – iulie 1950) originar din RSS Moldovenească (Transnistria)
  • Leonid Brejnev  (iulie 1950 – octombrie 1952) originar din RSS Ucrainiană
  • D.S. Gladki  (octombrie 1952 – 1954) originar din RSS Ucrainiană
  • Z.T. Serdiuk  (1954 – mai 1961) originar din RSS Ucrainiană
  • Ivan I. Bodiul  (mai 1961 – decembrie 1980) originar din RSS Ucrainiană
  • Simeon Grossu  (decembrie 1980 – noiembrie 1989) originar din RSS Ucrainiană (sudul Basarabiei)
  • Petru C. Lucinschi  (noiembrie 1989 – februarie 1991) originar din RSS Moldovenească
  • Grigore I. Eremei  (februarie – august 1991) originar din RSS Moldovenească

PCM a fost  înființat după anexarea Basarabiei de către URSS, în iunie 1940, prim secretar al acestei oficine a bolșevicilor moscoviți fiind numit între 14 august 1940 – 11 februarie 1942, Piotr Borodin.

Pavel Borodin (Sursă: Igor Cașu, Dușmanul de clasă, 2013)
Pavel Borodin (Sursă: Igor Cașu, Dușmanul de clasă, 2013)

El a fost și prim-secretar al Comitetului Regional Moldova al Partidului Comunist din Ucraina.

Împreună cu alți conducători ai republicii, a propus includerea plaselor Reni, Bolgrad și Ismail (Ucraina) în cadrul RSS Moldovenești, idee respinsă de Stalin.

 Nikita Salogor

Originar din Ucraina, Nikita Salogor a condus partidul comunist ”moldovenesc” în perioada 13 februarie 1942 – 5 ianuarie 1946.

Nicolae Coval a fost prim-secretar în perioada 5 ianuarie 1946 – 3 noiembrie 1950.

S-a născut în Camenca și a avut un rol de frunte în organizarea foametei și a deportărilor în Basarabia cotropită.

Leonid Brejnev, viitorul conducător al Uniunii Sovietice, a condus PC din RSS Moldovenească în perioada 3 noiembrie 1950 – 25 octombrie 1952. Era originar din Dnieprodzerjinsk (Ucraina), este apreciat că a aplicat o politică mai puțin cruntă, în comparație cu predecesorii săi.

Totodată, istoricii l-au criticat pentru îndepărtarea intelectualilor băștinași și rusificarea învățămîntului, administrației și culturii.

Și Dimitri Gladki (25 octombrie 1952 – 7 februarie 1954) s-a născut în Ucraina. El a continuat politica lui Brejnev în Moldova.

Zinovie Serdiuk este originar din Herson, Ucraina, conducînd partidul în perioada 8 februarie 1954 – 29 mai 1961.

A îndeplinit diferite funcții de conducere la Moscova și Kiev, printre care și de responsabil de partea politică pe transporturile maritime în nordul URSS, în armata sovietică și GULAG.

Cel mai longeviv conducător al PCM a fost Ivan Bodiul, el fiind la putere 19 ani (29 mai 1961 – 30 decembrie 1980). Moldovean de naționalitate, este născut în regiunea Nicolaev, Ucraina și a fost medic-veterinar de profesie.

Cariera îndelungată a lui Ivan Bodiul se datorează în principal legăturilor apropiate ale acestuia cu Leonid Brejnev. În opiniile istoricilor, a fost un „dictator regional” tipic perioadei brejneviste.

El a promovat ideea complexelor agro-industriale și a gospodăriilor gigantice. A dus o politica de rusificare forțată a populației bastinașe din R.SS.Moldovenească.

Semion Grossu s-a născut în Satul Nou, România, transferat ulterior Ucrainei și a condus PCM în intervalul 30 decembrie 1980 – 16 noiembrie 1989. 

La manifestațiile naționale din 1989 s-a cerut demisia lui Grossu, el fiind numit atașat pe probleme de agricultură la Ambasada URSS în Mexic.

Fostul Președinte al Republici Moldova, Petru Lucinschi a fost liderul comuniștilor moldoveni în perioada 16 noiembrie 1989 – 5 februarie 1991.

Fost activist în cadrul Comsomolului, a fost unul din puținii funcționari de partid de rang înalt de naționalitate moldovean. 

A aplicat în RSSM reformele inițiate de Gorbaciov, dar, în urma divergențelor cu comuniștii din Transnistria, a fost rechemat la Moscova.

Ultimul prim-secretar al PCM a fost Grigore Eremei (5 februarie 1991 – 23 august 1991).

S-a născut în Tîrnova, Edineț, și a fost început să lucreze ca director de bibliotecă.

După ce a devenit membru de partid, începe să avanseze în carieră. A îndeplinit funcția de prim-secretar al PC Moldovenesc până la scoaterea partidului comunist în afara legii, la data de 23 august 1991, după puciul eșuat de la Moscova.

Publicitate

29/05/2022 Posted by | ISTORIE ROMÂNEASCĂ | , , , , , , | Lasă un comentariu

   

%d blogeri au apreciat: