CER SI PAMANT ROMANESC

Cuvant despre noi, romanii

VIDEO SI FOTO: REMEMBER 3 si 4 aprilie 1944 – ROMANIA SUB BOMBELE AVIATIEI AMERICANE


Acum câtiva ani, a fost inaugurat  în Parcul Cismigiu un monument sub formã de carte, cu inscriptie bilingvã, în memoria celor 269 de soldati americani morti pe teritoriul Românei în Al Doilea Rãzboi Mondial, „pentru eliberarea Europei si pentru gloria Statelor Unite”.

 

 

Inscriptia nu metioneazã însã cã o parte din acestia au fost doborâti de de artileria antiaeriana si de aviatia de vanatoare romana.

 

 

În zilele de 3 si 4 aprilie 1944 au fost bombardate masiv orasele Ploiesti si Bucuresti, cu 2 valuri de bombardiere care au decolat de la bazele Foggia şi Aviano, Italia.

 

bombe 1

Dupã unele surse, se estimeazã peste 4900 de români morti si rãniti grav, majoritatea populatie civilã si personal CFR.

La Ploiesti bombardamentele au vizat triajul feroviar, ce reprezenta cel mai important nod de cale feratã al tãrii, cât si rafinãriile ce prelucrau petrolul extras din zonã, furnizând combustibil tãrii si aliatului german. Sistemul defensiv antiaerian a pus mari probleme atacatorilor.

Acesta cuprindea, pe lângã bateriile antiaeriene, recipiente metalice rãspîndite pe strãzi si în afara orasului, pe o razã de 5 km în jurul rafinãriilor, continând o substantã lichidã ce în contact cu aerul devenea un gaz opac, creând astfel o ceatã care a învãluit o arie cu latura de 10 km, având orasul si triajul într-un colt, rafinãriile în centru, si în rest câmpuri agricole.

Americanii însã au bombardat uniform toatã zona, mai ales triajul feroviar, unde se aflau si bateriile antiaerienei.

Doar aici personalul CFR a numarat 800 de bombe. Au fost distruse antrepozite si vagoane cu marfã si alimente (datoritã incendierii unui tren plin cu zahãr toatã zona mirosea a zahãr caramelizat).

 

Puteți vedea mărturii  foto despre acele  devastatoare bombardamente, accesand linkul de jos :

 

http://www.450thbg.com/real/targets/2/index.shtml

 

 

 

 

 

 

Publicitate

05/04/2015 - Posted by | ISTORIE ROMÂNEASCĂ | , , , , , , ,

2 comentarii »

  1. Si cit i-am asteptat, si dupa razboi….

    Apreciază

    Comentariu de Gigi | 07/04/2015 | Răspunde

    • Daca dorim sa fim sinceri cu noi insine,ar trebui sa recunoastem ca Romania este aceea care le-a declarat razboi.Iar daca le-am declarat razboi,a trebuit sa suportam si dezastrul care a urmat …

      Apreciază

      Comentariu de cersipamantromanesc | 08/04/2015 | Răspunde


Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: